Superliigaan osallistuu 12 maajoukkuetta, joista kolme putoaa porrasta alaspäin ykkösliigaan. Suomen joukkueessa on mukana kolme jo Pekingin MM-kisoihin valittua urheilijaa: Sanna Kämäräinen, Kristiina Mäkelä ja Tero Pitkämäki.
Eurosport ja Eurosport Player esittävät molemmat kilpailupäivät 20.-21.6. Lauantaina lähetys alkaa klo. 15:00 ja sunnuntaina 15:30. Selostuksesta vastaavat Jukka Pelkonen ja Kalle Lepistö.
Suomen joukkue:
Yleisurheilu
Kristiina Mäkelältä uusi aluevaltaus – aloittaa Eurosportin yleisurheilukommentaattorina
18/06/2018 AT 08:00
Miehet:
100 m ja 200 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
400 m: Jani Koskela Tampereen Pyrintö
800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa
1500 m: Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset
3000 m: Anders Lindahl IF Länken
5000 m: Arttu Vattulainen Joensuun Kataja
110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
400 m aj: Oskari Mörö Esbo Idrottsförening
3000 m ej: Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet
Korkeus:  Jussi Viita Tampereen Pyrintö
Seiväs: Jouni Marjaniemi Vehmaan Kiisto
Pituus: Kristian Pulli Kaipolan Vire
Kolmiloikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet
Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku
Kiekko: Pyry Niskala Vasa Idrottssällskap
Moukari: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa
Keihäs: Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat
4 x 100 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat, Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
4x400 m: Erik Back HIFK-Friidrott, Jani Koskela Tampereen Pyrintö, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa, Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat (49,80/47,63), Mörö.
Naiset:
100 m ja 200 m: Milja Thureson Turun Toverit
400 m:  Katri Mustola Kalajoen Junkkarit
800 m: Aino Paunonen Turun Urheiluliitto
1500 m: Zenitha Eriksson IK Falken Pedersöre
3000 m ja 5000 m: Oona Kettunen Karhulan Katajaiset
100 m aj: Viivi Avikainen Mikkelin Kilpa-Veikot
400 m aj: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot
3000 m ej: Camilla Richardsson Vasa Idrottssälskap
Korkeus: Sini Lällä Oriveden Ponnistus
Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa
Pituus: Sanna Nygård Vasa Idrottssälskap
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy
Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas
Kiekko: Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto
Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu
Keihäs: Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat
4 x 100 m: Lotta Kemppinen HIFK-Friidrott, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Jasmin Showlah HIFK-Friidrott, Milja Thureson Turun Toverit
4x400 m: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas.
Yleisurheilu
Todellinen superkaksikko selostaa yleisurheilun MM-kisat Eurosportilla!
20/06/2017 AT 08:52
Yleisurheilu
MM-kisat Peking, Kiina
19/08/2015 AT 13:29