SID

Kesän jalkapallokohokohta suorana Eurosportin kanavilla

Kesän jalkapallokohokohta suorana Eurosportin kanavilla

The 15/06/2017 at 11:41Updated Yesterday at 10:31

Alle 21-vuotiaiden Euroopan mestaruudesta pelataan Puolassa 16.-30.6. Eurosport näyttää turnauksen kattavasti kanavillaan.

Lopputurnaukseen osallistuu 12 joukkuetta, jotka on jaettu kolmeen alkulohkoon seuraavasti:

A-lohko: Englanti, Puola, Slovakia ja Ruotsi
B-lohko: Makedonia, Portugali, Serbia ja Espanja
C-lohko: Tsekki, Tanska, Saksa ja Italia

Alkulohkojen neljä parasta kohtaavat välierissä 27.6. ja välierien voittajat Krakovassa 30.6. pelattavassa EM-loppuottelussa.

Hallitseva mestari on Ruotsi, joka kaatoi vuoden 2015 EM-finaalissa Portugalin rangaistuspotkukilpailussa.

Turnaus on tyypillisesti tuonut jalkapalloa seuraavan maailman tietoisuuteen tukun tulevaisuuden supertähtiä. Nimet kuten Marco Asensio (Espanja ja Real Madrid), Renato Sanches (Portugali ja Bayern München) ja Andrija Zivkovic (Serbia ja Benfica) lienevät kuitenkin jo tuttuja monille.

Suomalaisista selostuksista turnauksessa vastaavat Tapio Furuholm, JP Jalo, Velimatti Sutela ja Julius Vauhkonen. Asiantuntijana toimii Marko Rajamäki.

Eurosportin lähetysaikataulu U21 EM-kisoista on seuraava:

16.6. 18.45 Ruotsi-Englanti, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
16.6. 21.30 Puola-Slovakia, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
17.6. 18.45 Portugali-Serbia, Eurosport 2. Selostus:Tapio Furuholm
17.6. 21.30 Espanja-Makedonia, Eurosport 2. Selostus: Tapio Furuholm
18.6. 18.45 Saksa-Tsekki, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
18.6. 21.30 Tanska-Italia, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
19.6. 18.45 Slovakia-Englanti, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
19.6. 21.30 Puola-Ruotsi, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
20.6. 18.45 Serbia-Makedonia, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
20.6. 21.30 Portugali-Espanja, Eurosport 1. Selostus: Tapio Furuholm
21.6. 18.45 Tsekki-Italia, Eurosport 1. Selostus: JP Jalo
21.6. 21.30 Saksa-Tanska, Eurosport 1. Selostus: JP Jalo
22.6. 21.30 lohkovaiheen 3. ottelu, Eurosport 1. Selostus JP Jalo
22.6. 21.30 lohkovaiheen 3. ottelu, Eurosport 2.
23.6. 21.30 lohkovaiheen 3. ottelu, Eurosport 1. Selostus: Velimatti Sutela
23.6. 21.30 lohkovaiheen 3. ottelu, Eurosport 2.
24.6. 21.30 lohkovaiheen 3. ottelu, Eurosport 1. Selostus: Julius Vauhkonen
27.6. 18.45 1. välierä, Eurosport 1. Selostus: JP Jalo ja Marko Rajamäki
27.6. 21.30 2. välierä, Eurosport 1. Selostus: JP Jalo ja Marko Rajamäki
30.6. 21.30 loppuottelu, Eurosport 1. Selostus: JP Jalo ja Marko Rajamäki